kiszonki

Kiszonki

Od kiedy?

12 miesięcy +

Często uczula?

Tak

Niezależnie od tego czy produkt jest silnym alergenem czy też nie- nie opóźniamy jego wprowadzania. Opóźnianie wprowadzania alergenów do diety malucha może w rezultacie zwiększyć szansę rozwinięcia się alergii. Najczęstszym alergenem jest mleko krowie, dotyczy 2-3% niemowląt, drugim białko jaja. Inne alergie występują jeszcze rzadziej, w liczbie poniżej 1%.

Można na surowo?

Tak

Kiszonki nie wymagają obróbki termicznej. Warto jednak opłukać je przed podaniem. 

W zależności od rodzaju. Upewnij się, że proponujesz pokarmy w jak najbardziej bezpiecznej formie oraz w bezpiecznej pozycji.

kiszonki

6 miesięcy +

Po roczku kiszonki mogą zacząć pojawiać się w diecie malucha od czasu do czasu, ale nadal nie szalejemy. Ze względu na wysoką zawartość soli płuczemy je przed podaniem.

kiszonki

2-3 lata +

Produkty kiszone mogą być regularnym elementem diety dziecka. Nadal, jak ze wszystkim- warto jednak pamiętać o różnorodności.

Kiszonki mogą poprawiać trawienie i nie są produktami zapierającymi.

Kiszonki- wartościowe, ale o wysokiej zawartości soli. W związku z tym unikaj podawania kiszonek niemowlętom i małym dzieciom. Przed roczkiem możesz zaproponować niewielką ilość na spróbowanie, jednak z bardziej regularnym podawaniem warto wstrzymać się do 1 urodzin. Po roczku nadal nie szalejemy z kiszonkami na talerzach naszych pociech. Powinny pojawiać się jedynie od czasu do czasu i w niezbyt dużej ilości. Po 2/3 urodzinach kiszonki mogą pojawiać się nieco częściej. Pamiętajmy jednak o różnorodności.

Zawsze wybieraj kiszonki o jak najmniejszej zawartości soli (zawartość soli sprawdzisz w tabelce wartości odżywczych na opakowaniu) i do 2-3 urodzin płucz przed podaniem.

Wartości odżywcze

Sód

Witaminy A, E, C

Potas

Magnez